Актрисата Кери Уошингтън, позната от филма на Тарантино „Джанго без окови“ и от сериала „Скандал“, получи звезда на холивудската Алея на славата, съобщава ЮПИ.
Столичната галерия „Графично“ ще бъде домакин на 21-вата самостоятелна изложба живопис на Светлозар Стоянов- Свесто.
Експозицията е озаглавена „Контрасти“ и може да бъде разгледана от 3 до 19 октомври, съобщават организаторите.
Светлозар Стоянов – Свесто е завършил специалностите „Изобразителни изкуства“ и „Българска филология“. Работил е в областта на комикса и анимацията, бил е отговорен редактор на списание. Има множество участия в общи изложения, както и дванадесет самостоятелни изложби в страната. Негови творби се намират в над десет държави на три континента. Член е на СБХ.
/ВСР
Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт. Това съобщиха от старозагорския културен институт. Тя е част от програмата на 54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ).
Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение поради необичайния сюжет и музикалните предизвикателства към изпълнителите, посочват от Държавната опера в Стара Загора. В България тя е поставяна само веднъж.
През последните десетилетия интересът и усетът към тази опера на Моцарт постепенно се възражда и тя е претърпяла над 20 различни продукции с повече от сто постановки из различни оперни театри по света.
„Милосърдието на Тит” и „Вълшебната флейта” са двете опери, които Моцарт композира в последната година от живота си - 1791. Интересното
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Попово е домакин на Националния фестивал на песента и словото под надслов „Българийо, Родино моя“.
Организатори на двудневния форум са Община Попово, Дом на културата „Димо Коларов“, Народно читалище „Съзнание – 1907“ и Сдружение за фолклор „Цветница“.
Идеята на фестивала е да се отдаде дължимото уважение на родната страна.
С художествено слово и песенни изпълнения от сцената се изявяват индивидуални изпълнители и групи от различни населени места в общините Сунгурларе, Бургас, Горна Оряховица, Велико Търново, Бяла, Шумен, Вълчи дол, Варна, както и от града-домакин Попово.
Фестивалът има конкурсен характер. Председател на журито е именитият диригент д-р Ваня Монева, а членовете са културологът и основател на фестивала Петя Габровска и актьорът Петър Петров.
В приветствието си към участници и г
Художникът Стоимен Стоилов получи Почетния знак на кмета на Варна за приноса му към родния му град и по повод 80-годишнината му. Той му бе връчен днес от Благомир Коцев на церемония в сградата на Общината, на която присъстваха д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007), неговата съпруга Криста Шюсел, заместник-кметът Павел Попов, представители на администрацията и на Градската художествена галерия.
Благодаря за хубавите думи като оценка за моята работа в този град, каза на церемонията Стоимен Стоилов. Той отбеляза, че сега млади хора ръководят Варна и им пожелава да развият материалната база за излагане на изкуство. „Надявам се и вашето поколение да остави нещо добро за града“, добави той.
Стоилов благодари на д-р Волфганг Шюсел и съпругата му Криста Шюсел, че присъстват на събитието, както и на всички гости, дошли във Варна на ю
„Чувствам се като най-щастливото момиче на света, дълбоко благодарна за тази огромна чест. Благодаря на всеки актьор, сценарист, продуцент, режисьор, кастинг директор, агент, мениджър, член на екипа и най-вече на всеки един зрител и фен!“, написа 47-годишната Уошингтън към снимките от събитието, които публикува в Инстаграм.
„Благодаря ви! Когато посетите Холивуд, елате до Алеята на славата. Имайте предвид, че това не е моята, а нашата звезда, защото вие помогнахте за сбъдването на тази мечта“, добавя актрисата.
Медийният магнат Тайлър Пери и телевизионната сценаристка и продуцентка Шонда Раймс бяха сред гостите на събитието, на което на Уошингтън бе връчена звезда № 2796 пред хотел W Hollywood. Съпругът на Уошингтън и родителите също бяха там, за да я подкрепят.
„Търговската камара на Холивуд има честта да приветства актрисата Кери Уошингтън. Нейният изключителен талант и отдаденост я превърнаха не само в обичана актриса, но и във вдъхновение за мнозина“, каза в речта си Ана Мартинес, продуцент на церемониите на Алеята на славата.
Кери Уошингтън скоро ще може да бъде видяна във филмите на „Нетфликс“ The Six Triple Eight и Knives Out: Wake Up Dead Man.
Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.
Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен.
"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата.
Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.
Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за
Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна.
Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември.
В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.
От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове съ
След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.
„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.
На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу.
Концертът е под диригентството на маестро
Мултидисциплинарните артисти Елена Калудова и Марк Поспих ще представят своя съвместна инсталация на име "Граници" на 4 октомври в Културен център "Морско казино" в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
От септември насам двамата работят по мултимедийната инсталация в отдалеченото странджанско село Граничар, разположено близо до българо-турската граница. Затова и творбата им изследва темите за разделението, идентичността и пространствата на прехода. Тя поставя акцент върху физическите и символични бариери между хората, културите и географските места, като използва мултимедийни елементи – видео, звук, скулптурни обекти и картини.
Артистите разглеждат как границите – политически, социални или лични – оформят идентичността и взаимодействията ни с околната среда, като канят зрителите да преосмислят тези концепции в контекста на с